Podróże kształcą każdy o tym wie. Przekonali się o tym również najstarsi uczniowie uzupełniającej Polskiej Szkoły im. Marii Skłodowskiej-Curie w Leuven na wycieczce pełnej pozytywnych wrażeń i ciekawych projektów, długo wyczekiwanej przez młodzież. Dzięki wsparciu finansowemu Ambasady RP w Królestwie Belgii oraz rekomendacjom Polskiej Organizacji Turystycznej uczniowie przeżyli niezapomnianą przygodę!
Nauka nie musi być nudna!
Podczas wiosennych wakacji, w poniedziałkowy, wczesny poranek, najstarsza grupa uczniów Polskiej Szkoły im. M. Skłodowskiej-Curie w Leuven przy Stowarzyszeniu Daskalia rozpoczęła najdłuższą lekcję historii Polski poza murami szkoły. Tygodniowy pobyt w Polsce był przemyślaną wyprawą edukacyjną pełną ciekawostek i zadań pedagogicznych dzięki doskonale przygotowanym lekcjom muzealnym i opowiastkom turystycznym.
Już pierwszego dnia, zaraz po przyjeździe do Warszawy, grupa młodzieży zapoznała się z dziedzictwem i historią Żydów polskich w Muzeum „POLIN”. Interaktywna lekcja z różnorodnymi zadaniami dla młodzieży okazała się ciekawym i rozwijającym doświadczeniem. Podziwialiśmy zrekonstruowaną kolorową Synagogę, próbowaliśmy wcielić się w zawód drukarza, odkrywaliśmy znaczenie kuchni koszernej oraz odwiedziliśmy, wszystkim tak dobrze znanego, Juliana Tuwima w kawiarni „Mała Ziemiańska”.
Dzień następny rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie (miejscu szczególnym dla uczniów), aby doświadczyć miejsc związanych z życiem naszej wielkiej, podwójnej noblistki. Szkoła im. MSC dba nieustannie o wychowanie uczniów, który znają biografię i osiągnięcia swojej Patronki. Dlatego też przenieśliśmy się do przeszłości i zapoznaliśmy z ówczesnymi obyczajami oraz rytuałami dnia codziennego Marii Skłodowskiej. Poznaliśmy również jej niesamowitą ścieżkę kariery naukowej i wytrwałość w dążeniu do upragnionego celu, co dało, jak wiemy, rezultat w jej wybitnych osiągnięciach oraz pracy u podstaw dla dobra ludzkości, jej poświęcenia podczas I wojny światowej oraz zadziwiającej odwagi w zdobywaniu wiedzy za wszelką cenę.
Następnie, uczniowie z Leuven udali się na spacer. Wiosenna, słoneczna aura sprzyjała zwiedzaniu Starego i Nowego Miasta, Barbakanu, autentycznych kamienic z piwnicami kryjącymi wciąż jeszcze niezbadane tajemnice, Zamku królewskiego i wielu innych ciekawych miejsc historycznej stolicy. Nasz popołudniowy spacer zakończyliśmy na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego, pod starą biblioteką uniwersytecką, obiektem ciekawym i autentycznym. Ponadto, zupełnym ukoronowaniem drugiego dnia wycieczki był nocny spacer do Pałacu Kultury i Nauki, pięknie rozświetlonego oraz na bulwary wiślane w poszukiwaniu, jedynej, autentycznej Syreny warszawskiej.
Przedpołudniem dnia trzeciego, niecodzienne i nowoczesne Muzeum Warszawy na starówce zachwyciło wszystkich. Pani przewodnik zabrała nas w podróż po wielokulturowej przedwojennej stolicy, a zadania interaktywne i praca w grupach oraz krótkie prezentacje zainteresowały nawet największych maruderów…
Głównym punktem wycieczki, na który wszyscy czekaliśmy z niecierpliwością, czyli na wyjątkową lekcję historii specjalnie przygotowaną dla ostatnich klas szkoły podstawowej, była wizyta w Miejscu Pamięci Auschwitz, obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, znanym na całym świecie jako symbol hitlerowskiego ludobójstwa i terroru. Dzięki doskonałemu przygotowaniu na lekcjach historii Polski młodzież z zainteresowaniem chłonęła wszystkie fakty i niecodzienne opowieści licencjonowanego przewodnika. Ta jakże smutna historia musi być przekazywana młodemu pokoleniu dla pamięci i przestrogi…
Ostatnim etapem wycieczki był Kraków, gdzie, tym razem w strugach deszczu, zwiedziliśmy Starą Synagogę, Synagogę Remuh i Stary Cmentarz Żydowski. Następnie, podążając wciąż śladami Żydów polskich, przeszliśmy spacerem przez Kazimierz, malowniczą dzielnicę Krakowa by dotrzeć do Bazyliki Mariackiej na starówce. Wewnątrz podziwialiśmy przepięknie odremontowany, słynny ołtarz Wita Stwosza i wsłuchiwaliśmy się w historię kościoła. Kraków pożegnaliśmy z niechęcią mając świadomość, że wiele jeszcze zostało do odkrycia.
Jednak wszystko, co dobre, szybko się kończy…. W Wielką Sobotę powróciliśmy z ekscytującej wyprawy, a wspaniałe przeżycia historyczno-literackie pozostaną na długo w pamięci młodzieży z Polskiej Szkoły im. M. Skłodowskiej-Curie w Leuven przy Stowarzyszeniu Daskalia.
WARSZAWA
OBÓZ ZAGŁADY w AUSCHWITZ
KRAKÓW