Wycieczka uczniów z Polskiej Szkoły Mała Daskalia do Domu Rubensa w Antwerpii

Szanowni Państwo.

22 kwietnia  2018 roku dobyła się wycieczka uczniów Polskiej Szkoły Mała Daskalia do Domu Rubensa w Antwerpii . Zaciekawionym uczniom o życiu i twórczości Rubensa opowiadał Pan Profesor UPJPII Ryszard Szmydki. W dniu wycieczki towarzyszyła nam również wspaniała pogoda. Uczniowie wrócił do domów z nową wiedzą o Rubensie. Dzieci miły również okazję lepiej poznać swoich kolegów i koleżanki z Polskiej Szkoły Mała Daskalia.
Rubens nabył dom przy ówczesnej ulicy Vaartstraat, stojący nad brzegiem kanału (dziś nieistniejącego) w 1611 roku, dwa lata po poślubieniu Isabelli Brant . Artysta natychmiast polecił go rozbudować według własnych projektów, wzorujących się na architekturze włoskiej. Dzięki temu do flamandzkiego budynku dodano siedzibę w stylu włoskim z portykiem wewnętrznym dziedzińcem i pawilonem. W środku znajdowała się m.in. biblioteka, uważana za jedną z największych w Antwerpii. W ogrodzie wzniesiono łuk triumfalny, kopulasty budynek przeznaczony na zbiory dzieł sztuki i rozmaite pawilony. W domu mieściła się wielka pracownia oraz prywatne muzeum Rubensa ze zbiorami antyków, obrazów włoskich i niderlandzkich z XV i XVI wieku. We wspomnianej pracowni naukę malarstwa pobierały dziesiątki jego uczniów, w tym Antoon van Dyck (od roku 1616) czy Jordaens (od 1617). Po śmierci Rubensa w 1640, jego druga małżonka, Helena Fourment, w 1650 wynajęła budynek Williamowi Cavendishowi i jego żonie, pisarce i filozof Margaret. Gdy małżeństwo opuściło dom w 1660 roku, został on sprzedany. W 1937 roku rada miasta kupiła obiekt, a po gruntownej renowacji w 1946 roku został on otwarty dla publiczności jako dom-muzeum Rubensa. Pomieszczenia zostały wypełnione obrazami malarza (dziesięć jego prac) i współczesnych mu artystów. Na tyłach ogrodu znajduje się siedziba Rubenianum, ośrodka poświęconego badaniu twórczości Rubensa.
Jeszcze w tym roku kolejne spotkanie w muzeum tym razem w Brukseli oczywiście w towarzystwie Pana Profesora Ryszard Szmydki .
Nie mam w sobie takich słów które mogłyby wyrazić moją wdzięczność za pomoc w zorganizowaniu wczorajszej wycieczki do Domu Rubensa w Antwerpii Panu Profesorowi i jego żonie Marcelinie .