Wycieczka do Brugii z dr hab. Ryszardem Szmydki, prof. UPJPII

 

Szanowni Państwo za nami kolejne niezwykle interesujące spotkanie z dr hab. Ryszardem Szmydki, prof. UPJPII. Dziś dotarliśmy do pięknego miasta Brugia. Brugia otrzymała prawa miejskie 27 lipca 1128 roku. W mieście funkcjonował rozwinięty rynek, system bankowości i usług handlowych. Okres największej świetności średniowiecznej Brugii przypadł na lata 1280–1390. W odniesieniu do tego okresu flandryjskie miasto jest określane mianem jednej z „kolebek europejskiego kapitalizmu”.Brugia jest również kolebką malarstwa flamandzkiego. Działali w niej wybitni malarze i miniaturzyści.Stanowiła centrum mecenatu i rozwoju malarstwa średniowiecznego dzięki działalności takich artystów jak Hans Memling i Jan van Eyck.

Historyczne centrum Brugii znajduje się od 2000 roku na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Główny plac Brugii, wokół którego stoją piękne budynki zachwycił nas. Jednym z nich jest dzwonnica (Belfort), na której szczycie znajduje się platforma widokowa. Na środku placu znajduje się pomnik przedstawiający dwie postaci – to Jan Breydel i Pieter de Coninck, bohaterowie miasta w czasie wojny z Francuzami. To niezwykłe miasto jest określane mianem flamandzkiej Wenecji za sprawą rozbudowanej sieci kanałów, przecinających najważniejsze jego aleje. Bazylika Świętej Krwi w Brugii jest najczęściej odwiedzanym zabytkiem przy placu głównym i być może w całej Brugii, zawitaliśmy tam. Bazylika jest obecnie miejscem przechowywania relikwii Krwi Świętej, którą stanowi fragment zabarwionej tkaniny będącej, według podań, krwią Chrystusa, otartą po ukrzyżowaniu z jego ciała.

Pogoda nam dopisała. Pyszne gofry i frytki stanowiły doskonałe zakończenie wycieczki . Bardzo dziękujemy Panu Ryszardowi Szmydki za wspaniałe niezapomniane opowieści o dawnym życiu mieszkańców Brugii oraz o zabytkach tego malowniczo położonego miasta.