Uroczystość nadania szkole imienia Marii Skłodowskiej-Curie

Z wielką dumą pragniemy zawiadomić, że po wczorajszych oficjalnych uroczystościach, staliśmy się pierwszą Polską Szkołą w Belgii noszącą imię wybitnej Polki i niezwykłej kobiety, Marii Skłodowskiej-Curie.

Podczas pięknej gali, w obecności szanownych gości oraz całej szkolnej społeczności, wzruszeni pierwszoklasiści dumnie ślubowali przy poczcie sztandarowym. Z tej okazji otrzymali przepiękne tarcze z wizerunkiem naszej znamienitej patronki. Wzruszających momentów nie brakło tego niedzielnego poranka… Uroczyście zagrany i odśpiewany hymn Polski oraz przemówienie pani profesor Iwony Włodarskiej- laureatki nagrody dla wybitnej Polki w Belgii – Joteyka 2018, uświetniły tę uroczystość. To wszystko wkomponowane zostało w bardzo interesującą wystawę o M. Skłodowskiej-Curie, którą goście mogli podziwiać dzięki życzliwości pani Dyrektor biura promocji nauki – PolSCA w Brukseli, przy profesjonalnym akompaniamencie podczas koncertu muzyki poważnej w wykonaniu wybitnych muzyczek, jednocześnie nauczycielek ze szkoły muzycznej Preludio w Leuven.

Wszystko udało się świetnie. Ale przecież nie mogło zabraknąć tej jednej, najważniejszej w tym dniu osoby, dlatego wraz z polonijnymi uczniami udaliśmy się w wyimaginowaną podróż, na spotkanie….. Marii Skłodowskiej-Curie:

Logika potrafi nas przenieść z miejsca A do miejsca B, zaś fantazja ma tę właściwość, iż potrafi nas zabrać gdziekolwiek zapragniemy.

Przenieśliśmy się na koniec wieku XIX/początek wieku XX na spotkanie z Marią Skłodowską-Curie, aby posłuchać jej przesłania po wyborze na patronkę Polskiej Szkoły w Belgii.

Kochane Dzieci, Drodzy Rodzice, Czcigodni Goście!

Po pierwsze, dziękuję Zarządowi Centrum Kultury i Języka Polskiego-Daskalia w Leuven, Gronu Pedagogicznemu oraz Radzie Naukowej za zaproszenie mnie na tę piękną uroczystość. Co prawda, moja radość byłaby jeszcze większa, gdyby dane nam było spotkać się w jednym z moich ukochanych miast Polski: w Warszawie, Krakowie czy Zakopanem. Wszędzie jednak, gdzie gromadzą się moi rodacy, bez różnicy, czy we Francji czy w Belgii, dostępuję przywileju kosztowania mojej ukochanej Ojczyzny. Dziś radość mojego serca jest niewypowiedziana. Wam, Drodzy Rodzice i Rado Naukowa, dziękuję za wybranie mnie na patronkę szkoły Waszego Dziecka, szkoły, która jako pierwsza polska szkoła w Leuven potrafi już piąty rok z rzędu spełniać maleńkie i wielkie marzenia polskich dzieci, rodziców i nauczycieli.

Kochani Uczniowie pierwszej polskiej szkoły w Belgii obdarowanej moim imieniem! Kochajcie i doceniajcie swoje szkoły lokalne na równi z Waszą polską szkołą, nowopowstałym Uniwersytetem dla Dzieci i Szkołą Muzyczną Peludio. Pamiętajcie, że Nauka jest naprawdę czymś bardzo pięknym w życiu. Potrzeba w niej wiele wytrwałości i wiary w siebie, bo trzeba wierzyć, że każdy z Was jest do czegoś zdolny i jednocześnie starać się osiągnąć to za wszelką cenę.

Drodzy Dorośli! Myślę, że w każdej epoce można mieć życie interesujące i użyteczne, a o to głównie chodzi, aby go nie zmarnować i móc sobie powiedzieć: Jak tylko mogłam. Właśnie tego Wam życzę: kochajcie i bądźcie kochani, rozwijajcie pasje, zarówno te mikroskopijne, jaki i te wielkie, wytrwale walczcie o prawdę: w nauce, w pracy zawodowej i życiu prywatnym.

Ewelina Konings, koordynator szkoły jako Maria Sklodowska-Curie

(Leuven, 14/10/2018)

Po części oficjalnej zaproszono uczestników tego wyjątkowego wydarzenia do kawiarenki na pyszności przygotowane przez Radę Rodziców. A małych rozentuzjazmowanych naukowców do szkolnego laboratorium, gdzie członkowie Rady Naukowej, w ramach inauguracji działalności Uniwersytetu dla Dzieci, wprowadzali uczniów w tajniki nauk ścisłych. Było fizycznie i biochemicznie. Nasza patronka byłaby z nas naprawdę dumna!!!

Foto: Grzegorz Fiedorczuk – slicznie dziekujemy!!! 🙂