Staropolskie Urodziny Biało Czerwonej- bal stulecia!

W niedzielę, 25 listopada, w związku z całorocznymi obchodami 100-lecia niepodległości Polski, odbył się w Leuven wielki bal! Radośnie i hucznie, wspólnie świętowaliśmy Staropolskie Urodziny Biało Czerwonej! Goście licznie dopisali- rodzice, uczniowie, sympatycy naszej szkoły, przyjaciele i Polonia z Leuven i okolic. Wszyscy mieliśmy jeden cel- cieszyć się i świętować! Uczestników spotkania powitały uginające się od jedzenia, jak na biesiadę przystało- stoły, odświętny wystrój i moc atrakcji.

Nasze świętowanie rozpoczęliśmy wspólnym polonezem. Rodziców wraz z dziećmi do tańca porwała Pani Maja Kadziola. Potem mogliśmy skosztować staropolskiego bigosu, tradycyjnej sałatki jarzynowej i pysznych polskich krokietów. Jednak nie ma biesiady bez pierogów! Odbyły się więc warsztaty z ich lepienia, gotowania i …jedzenia. Tradycyjna Pierogarnia Pani Marty Skórak biła rekordy popularności wśród dzieci, a i dorośli zerkali ciekawskim okiem.😉 W kąciku artystycznym dzieci mogły stworzyć oryginalne arcydzieła. Panie nauczycielki przeprowadziły dwa quizy z ciekawymi nagrodami- dla młodszych dzieci konkurs z wiedzy o języku polskim, dla starszych- konkurs historyczny. W międzyczasie można było pomalować buzię i ukręcić pyszną watę cukrową. 
Nie obeszło się też bez wspólnego śpiewania pieśni biesiadnych i patriotycznych przy kubku domowego barszczu i grzanego wina. A zwieńczeniem imprezy był piękny tort, toast i gromkie sto lat dla naszej Niepodległej. Taka impreza zdarza się raz na sto lat i nie mogła się nie udać.

Panie organizatorki – Justyna Łukomska i Lidia Zabrocka pragną serdecznie podziękować kadrze pedagogicznej za wkład własny – Grażynka, Elvira MytkowskaEwelina KoningsBasia MarciniakAnna Chyb – dziękujemy!😊Mamom dziękujemy za czas i pyszności, tatusiom za pomoc techniczną. Przewodniczącej Rady Rodziców- pani Marta Skórak za wszechstronna pomoc. . 
Maxiclean Antwerpen dziękujemy za wsparcie finansowe. 
Profesjonalną oprawę muzyczną zawdzięczamy Panu Jarek Wozniak Wozniak i jego firmie – Analog Stage Technic.
Tradycyjne jadło zapewnił nam sklep polski Malinka Leuven, pyszny tort- Polsmaak Brussels , nagrody w postaci gier i książek Polska Księgarnia w Bruskeli i jej właścicielka, Pani Elzbieta Marciniak.
Buźki malowala niezawodna Patrycja Emilia Ulatowska – facepainting.

Cieszymy się bardzo, że dołączyliście do wspólnego świętowania, wszak ukochana Niepodległa jest dla WSZYSTKICH.

Dziękujemy i do następnego spotkania.😊