Przedstawienie teatralne pod tytułem „Alicja w Krainie Czarów” w wykonaniu młodych aktorów z teatru „Czerwony Trzewik”

Jeśli w dowolnym towarzystwie zapytamy, kto zna „Alicję w Krainie Czarów”, możemy mieć pewność, że zaraz otoczą nas wzniesione ku górze ręce – zarówno młodsze, jak i starsze. „Alicja w Krainie Czarów” oczarowała i nieustannie oczarowuje miliony czytelników na całym świecie. Zaczarowała również małych aktorów z teatru „Czerwony Trzewik”, dając im niepowtarzalną okazję zanurzenia się w świat wyobraźni. I tak 16 czerwca 2019 roku podczas zakończenia roku szkolnego w Polskiej Szkole im. Marii Skłodowskiej-Curie w Leuven przy Stowarzyszeniu Daskalia młodzi aktorzy z teatru „Czerwony Trzewik” mieli możliwość tę krainę czarów wykreować na scenie.

Pewnego dnia Alicja w pogodni za Białym Królikiem w kamizelce wpada do nory, a tym samym do świata przypominającego sen. W tej krainie Alicja raz rośnie, raz maleje, a na swojej drodze spotyka mnóstwo dziwnych postaci – między innymi mądrą Gąsienicę, zwariowanego Kapelusznika, zabawnych Bliźniaków, gniewną Królową Kier, uśmiechającego się Kota, czarującą Białą Królową, waleczną Mysz, groźnego Waleta Kier i wiele innych barwnych postaci.

Podążając za Alicją, mogliśmy, choć na chwilę, uciec od otaczającej nas rzeczywistości i przeżyć niezapomniane chwile wspólnej zabawy, często zupełnie abstrakcyjnej, bo przecież w krainie ludzkiej wyobraźni „mogą się różne dziwy dziać, co niemożliwe jest możliwe i tu może się stać”.

 

Wielkie brawa należą się całemu zespołowi aktorskiemu! Ta grupa młodych ludzi wykreowała urzekające swoją indywidualnością postacie. W organizację całości przedsięwzięcia dzieci włożyły dużo pracy. Moim zdaniem warsztaty teatralne były niesamowitą przygodą. Zajęcia odbywały się raz w miesiącu i przygotowywały nas do ostatecznego występu. Było to ogromne wyzwanie. Staraliśmy się jak tylko mogliśmy, by osiągnąć jak najlepszy efekt końcowy. Ogromnie cieszę się, że dana była im szansa wystąpienia na scenie przed tak liczną publicznością. Z pewnością dzieci nauczyły się czegoś o sobie oraz nawiązały przyjaźnie.

Doświadczenie pracy z dziećmi na długo pozostanie w moich wspomnieniach. To niesamowite, widzieć, jak przełamują własną nieśmiałość i jak bardzo spotkania z teatrem rozbudzają ich kreatywność. Ich swoboda twórcza wielokrotnie była powodem na radości, uśmiechu całej grupy.

 

W przedstawieniu wystąpili:

 • Oliwia Dziewulska – Alicja
 • Wiktoria Pawlak – Kapelusznik
 • Aleksandra Młodzianowska – Królowa Kier
 • Milena Matysiewicz – Królowa Biała
 • Zofia Sznajder – Królik
 • Anna Vantomme – Gąsienica
 • Adrian Pawlak – Walet Kier
 • Wiktoria Kapica – Mysz
 • Maciej Sznajder – Bliźniak 1
 • Nikodem Jędrysiak – Bliźniak 2
 • Nikola Skórak – Kot
 • Aleksandra Młodzianowska – Ciotka
 • Gabriel Kapica – Żabka
 • Adrian Sarkar – Smok
 • Mikołaj Zabrocki – Karta 1
 • Mikołaj Zabrocki – Lord
 • Bartosz Jack Woźniak – Karta 2
 • Milena Matysiewicz – Narrator
 • Zofia Fatiya Hussein – Asystentka reżysera

 

Pragnę złożyć również wielkie podziękowania rodzicom młodych aktorów. Moja wdzięczność skierowana do Państwa jest przeogromna, a Państwa zaangażowanie i duże wsparcie działań teatru są niezwykle budujące.

Przedstawienie zyskało dodatkowy urok dzięki pomocy wielu osób. Panowie Marcin Skrodzki, Jarosław Woźniak (Firma Analog) oraz Justyn Jędrysiak zadbali o odpowiednie oświetlenie i nagłośnienie przedstawienia, a dzięki pomocy Pana Krzysztofa Bąka powstała solidna scenografia. Składam również podziękowania Pani Barbarze Piotrowskiej za przygotowanie zjawiskowych kostiumów scenicznych oraz Pani Magdzie Pytel (Firma Wesołe Animacje) za bajeczne pomalowanie twarzy. Dzięki Państwa pomocy scena czarowała dźwiękami i barwami, które zostały uchwycone na pięknych zdjęciach wykonanych przez Pana Grzegorza Fiedorczuka.

Dzięki uprzejmości zarządu Daskalii próby teatralne mogły odbywać się w Polskiej Bibliotece w Leuven BIB-PL. Nauczyciele z Polskiej Szkoły im. Marii Skłodowskiej-Curie w Leuven natomiast, nie tylko motywowali swoich uczniów, ale również włączyli się do pomocy w przygotowaniu sali do przyjęcia zacnej publiczności i dekoracji sceny.

Mam nadzieję, że Państwa współpraca z teatrem „Czerwony Trzewik”, który działa przy Polskiej Szkole im. Marii Skłodowskiej-Curie w Leuven przy Stowarzyszeniu Daskalia, będzie rozkwitała i zaowocuje kolejnymi pouczającymi i bogatymi w treści spektaklami.

Wiele osób twierdzi, że edukacja teatralna powinna być niezbędnym elementem wychowania każdego młodego człowieka. Edukacja teatralna rozwija inteligencję dziecka oraz kształtuje jego emocje. Teatr w idealny sposób przygotowuje dziecko do pracy intelektualnej. Pobudza u niego pewne cechy. Wśród nich najczęściej wymieniane są kreatywność, ciekawość oraz zdolność do analizy. Cechy te mogą przydać się dziecku w późniejszym, dorosłym życiu.

W następnym roku szkolnym będą mieć miejsce kolejne przygody z teatrem. Już dziś zachęcam dzieci i młodzież do zapisów na warsztaty teatralne, które rozpoczną się tuż po wakacjach. Zachęcam do kontaktu: monika.mlodzanowska@gmail.com.

Życzę cudownych wakacji i wielu powodów od radości! Serdecznie zapraszam do obejrzenia fotorelacji z prób oraz przedstawienia.

 

Z wyrazami szacunku i wdzięcznością

Monika Młodzianowska