Oficjalne obchody 100-lecia niepodleglosci Polski w Leuven, 11.11.2018.

W niedzielę, 11 listopada 2018 roku, dokładnie w 100 rocznicę odzyskania niepodległosci przez Polskę, uczniowie, nauczyciele oraz rodzice naszej szkoły uczestniczyli w pięknej uroczystości z okazji tego jubileuszu.

Wraz z Polską Wspólnotą Katolicką w Belgii oraz naszą lokalną społecznością świętowaliśmy tę wyjątkową rocznicę podczas uroczystej mszy świętej w polskiej parafii w Leuven oraz w trakcie podniosłej akademii na Cmentarzu Wojennym w Heverlee, na którym pochowano 11 polskich lotników.

Lotnicy służyli w 304. Dywizjonie Bombowym „Ziemi Śląskiej” i 305. Dywizjonie Bombowym „Ziemi Wielkopolskiej i Lidzkiej”. Na grobach polskich żołnierzy złożyły kwiaty oficjalne delegacje Ambasady RP w Królestwie Belgii, Polskiej Wspólnoty Katolickiej w Belgii oraz naszej szkoły.

Jest nam niezwykle miło, iż nauczyciele oraz dzieci z naszej szkoły miały wielki zaszczyt przygotować krótką akademię podczas uroczystości na cmentarzu wojennym. Jesteśmy dumi z tego, że jesteśmy Polakami i że te podniosłe chwile przeżywaliśmy w duchu polskim, z Polonią, z naszą NIEPODLEGŁĄ!!  To właśnie 11 listopada nasz polski hymn wybrzmiał w tym miejscu wyjątkowo, polskie wiersze i melodie uzyskały symboliczny wymiar. Wszyscy zapamiętamy na długo przesłanie wygłoszone przez panią Konsul RP w Brukseli Agnieszkę Paciorek: JEDEN ZA WSZYSTKICH, WSZYSCY ZA JEDNEGO!!