Od nasiona do rośliny

Po zapoznaniu się w poprzednich tygodniach ze zdrowotnymi właściwościami warzyw i owoców, przyszła pora na odpowiedzenie sobie na bardzo ważne pytanie: jak to się właściwie dzieje, że rośliny rosną? Przyjrzeliśmy się zatem z bliska procesowi wzrostu różnych roślin, kwiatów, krzewów i drzewek, rozpoczynając od tajemnicy, którą kryje w sobie każde małe nasionko.

W temat wprowadził nas przepiękny film, pokazujący w przyspieszonym tempie cykl rozwoju rośliny. Zarówno na zajęciach w środę, jak i w sobotę film tak bardzo spodobał się dzieciom, że oglądaliśmy go aż dwukrotnie! Dla chętnych, którzy chcieliby obejrzeć film jeszcze raz w domu – wystarczy kliknąć TUTAJ 🙂 Miłego oglądania!

Na zajęciach plastycznych było dużo wycinania i klejenia dzięki historyjce obrazkowej o sadzeniu roślin. Wszystkie nasze prace zostały też pięknie pokolorowane.

Dowiedzieliśmy się kilku faktów i ciekawostek o zawodzie ogrodnika: jakimi cechami powinien się charakteryzować, co należy do jego zadań, jakich narzędzi używa, a także co to jest szklarnia lub palmiarnia.

W trakcie zajęć ruchowych nasze panie zamieniły się w ogrodników, którzy zakopali nasionka-dzieci pod ziemią, a później podlewali i pielęgnowali rozwijające się rośliny. Czasem roślinom nie było łatwo – silny wiatr targał nimi niebezpiecznie, w pochmurne dni brakowało im słońca, no i te szkodniki… Ostatecznie jednak wszystkie roślinki wyrosły piękne i zdrowe.

Pod koniec zajęć dzieci wzięły udział w quizie wiedzy o roślinach. Okazało się, że wszystkie dzieci uważnie słuchały podczas zajęć i już nikt nas nie nabierze, że po zjedzeniu pestki jabłka wyrośnie nam jabłoń w brzuchu! Dobrze wiemy, że do prawidłowego rozwoju rośliny potrzebna jest dobra gleba, woda i słońce.

Za aktywny udział w quizie dzieci zdobyły tytuł „Małego ogrodnika”, a nagrodą była możliwość zasadzenia w doniczce nasionek bazylii. Każde dziecko własnoręcznie zakopało w ziemi jedno nasionko, a pani podlała roślinkę odpowiednią ilością wody. Czekamy na efekty!

Przed pożegnaniem tradycyjnie był czas na chwilę z polską książką. W sobotę był z nami ponownie Miś Bonifacy, który po tygodniu spędzonym u Maxymiliana powędrował do Mai.

Poniżej fotorelacja z zajęć:

Co znajduje się w tym małym opakowaniu?

Z zaciekawieniem oglądamy film.
Pilnie pracujemy 🙂
Małe nasionka.
Zakopujemy…
Podlewamy…
Jakie piękne rośliny! 🙂
 
 
 
Pora na porcję polskiej literatury 🙂
 
 
 
 
Od nasionka do rośliny.
 
 
W sobotę film też się podobał 🙂
 
Wycinamy i kleimy.
 
 
Jest i czas na zabawę! 🙂
  
 
Dziewczyny świetnie gotują!
 
 
 
 
Tym razem to przedszkolaki prowadziły gimnastykę buzi i języka. Jak widać na poniższych zdjęciach, wszyscy świetnie sobie poradzili z tym zadaniem:
 
 
 
 
 
 
 
Quiz wiedzy o roślinach.
 
Mali ogrodnicy 🙂