Nagroda dla Wybitnej Polki w Belgii, 2017

W czwartek 22 czerwca, po raz drugi została wręczona Nagroda dla Wybitnej Polki im. Józefiny Joteyko. Daskalia wraz z Brukselskim Klubem Polek oraz Stowarzyszenie Network PL miała zaszczyt i przyjemność organizować jak i patronować  temu wydarzeniu. W tegorocznej edycji  do nagrody zostały nominowane: Monika Pruska, Marta Kulikowska de Nałęcz, Agnieszka Łukaszczyk oraz Zofia Wisłocka.

Monika Pruska– działaczka na niwie pedagogicznej. Od 1999 roku kieruje Zespołem Szkół im. gen. St. Maczka przy Ambasadzie RP w Brukseli z siedzibą w Antwerpii obecnie SPK. Jest  również inicjatorką oraz organizatorką wielu projektów edukacyjnych w Polsce i za granicą oraz współpracy miedzy organizacjami. Wielokrotnie wyróżniana za swoją działalność m.in. Złoty Krzyż Zasługi RP.

Marta Kulikowska de Nałęcz-  tancerka, pedagog, choreograf. Była solistka Opery Wrocławską oraz wykładowczyni tańca w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu; laureatka m.in. Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury w kategorii najlepsza tancerka (2009) oraz Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis przyznawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej. Obecnie objęła stanowisko dyrektora artystycznego szkoły tańca w Tervuren.

Agnieszka Łukaszczyk– od 11 lat pracuje w sektorze kosmicznym  m.in. w  Space Generation Advisory Council in Support of the UN Programme on Space Applications (SGAC), Europejskiego Instytutu Polityk Kosmicznej w Wiedniu (ESPI), a także w Amerykańskiej Fundacji Kosmicznej – the Secure World Foundation; jest jedną z niewielu ekspertów w Europie od spraw Polityki kosmicznej i Bezpieczeństwa kosmicznego; nagrodzona przez Międzynarodową Federację Astronautyczną za wybitną osobowość lidera w sektorze kosmicznym poniżej 30 roku życia. Pomimo licznych sukcesów nie przestaje sie kształcić, a w wolnych chwilach z pasją oddaje się sędziowaniu w konkursach skoków narciarskich i kombinacji norweskiej.

Zofia Wisłocka– ukończyła studia muzyczne w Konserwatorium w Warszawie, gdzie zdobyła pierwszą nagrodę w klasie fortepianu, skrzypiec, harmonii, oraz na kierunku muzyki kameralnej i orkiestrowej, prowadziła liczne koncerty symfoniczne w Europie i na świecie. Jest założycielką orkiestry Musici Brucellensis, której jest również stałym dyrygentem oraz dyrektorem muzycznym. Z jej inicjatywy w Brukseli odbyło się po raz pierwszy spotkanie 20 kobiet dyrygentów „Kobiety Maestros”, którego celem jest wymiana doświadczeń oraz  wspieranie dostępu kobiet do zawodu dyrygenta orkiestry.

Szerzej o bogatym curiculum vitae każdej z nominowanych pań  na oficjalnej stronie wydarzenia: http://nagroda-joteyka.be/pl/category/nominacje-2017/, zachęcamy do odwiedzenia!

Uroczyste rozdanie nagród odbyło się w salonach Ambasady RP w Brukseli i zostało uświetnione przemową Ambasadora mini-recitalem Anety Nayan oraz koncertem duetu na  flet poprzeczny i fortepian wykonanym przez Natalię Jastrzębek i Pietera- Jana Verhoyen. Ten interesujący projekt muzyczny  jest  wspierany mecenatem rządu Polski  oraz Królestwa Belgii. Po znakomitych występach artystycznych nagrodę  osobiście wręczył Pan Ambasador RP Artur Orzechowski . W tej edycji  Gremium Konkursowe nagrodę  dla Wybitnej Polki przyznało  Pani Zofii Wisłockiej.

Dziękujemy Panu Ambasadorowi za możliwość przeprowadzenia gali wręczenia nagród w salonach Ambasady RP, a także za uroczystą atmosferę uwieńczoną wystawnym koktajlem  dla przybyłych.

Wszystkim nominowanym i zwyciężczyni gratulujemy! Dla wszystkich tych, którzy nie mogli pojawić sie na rozdaniu nagrody, przygotowaliśmy mini- fotoreportaż (klik).

Do zobaczenia na III edycji konkursu za rok!