Jasełka, Daskalia, 2016

“Matka Boska się uśmiecha, Gwiazd różanych pełna strzecha- w wonnym sianku na gwiazdaach zasypia Jezusek…”. W nastroju radosnego oczekiwania przedszkolaki i uczniowie Polskojęzycznej Szkoły “Mała Daskalia” rozpoczęli Adwent przedstawieniem jasełkowym zatytułowanym “Z pokłonem u żłóbka”. Na tegoroczne jasełka dzieci zaprosiły najbliższych i wszystkich gości do Kościoła Sint Lambertus w Heverlee.

4 grudnia, po mszy świętej z udziałem tutejszej Polonii, mali aktorzy zaprezentowali przepiękna historię ubogiego pastuszka i rozbójnika, którzy wspólnie z Aniołami, Pasterzami, Królami i grupą małych dzieci zawędrowali do Betlejem. Przy ubogiej szopce, u stóp Matki Boskiej z malutkim Dziecięciem, złożyli wszystko, co mieli najcenniejsze i obwieścili całemu światu radosną nowinę!

Dzieci zaprezentowały się wspaniale.

W cudnych charakteryzacjach, pod czujnym okiem reżyserek przedstawienia (Lidii Zabrockiej i Marzeny Wojno) aktorzy z polskiej szkoły wprowadzili wszystkich, bardzo licznie zgromadzonych gości w przedświąteczną, radosną atmosferę…

Wyjątkowość tego wydarzenia szczególnie podkreślały wspólnie wyśpiewane tradycyjne polskie kolędy. Dzieciom towarzyszyli: na forepianie Lennart Van Praet, na skrzypcach Joanna Obstarczyk oraz anielski chórek wspomagany przez pania Ewelinę Konings (koordynatorkę całego przedsięwzięcia).

Na koniec wszystkie dzieci zgromadzone w kościele zostały obdarowane polskimi słodyczami. A o to, tradycyjnie już, zatroszczyły się właścicielki tutejszego polskiego sklepu -Monika Gierasymowicz i Marta Olendzka.

Wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie naszego przedstawienia, Eli Czarneckiej i Martynie Rostek z Przedszkola “Mała Daskalia”, Marcinowi Rajskiemu (instalacja muzyczna) oraz Grzegorzowi Fiedorczukowi za przepiękną fotograficzną relację z tego wydarzenia. SERDECZNIE DZIEKUJEMY.