III dzień ferii jesiennych w Małej Daskalii – spotkanie z nauką

 

 

Drugą część dnia dzieci spędziły w laboratorium naukowym.  Spotkanie z nauką rozpoczęliśmy od krótkiego wykładu na temat 3 stanów skupienia występujących w przyrodzie. Potem był film o polskiej wybitnej chemiczce- Marii Skłodowskiej-Curie, a na końcu zastanawialiśmy się, jakie procesy biochemiczne zachodzą w jesiennych, opadających liściach.

 

 

Część naukową zakończyło urządzanie prawdziwego laboratorium chemicznego. O przygotowanie niezbędnych odczynników, sprzętu oraz urządzeń zadbała Rada Naukowa Polskiej Szkoły Mala Daskalia. Szczególne podziękowania należą się panu dr Piotrowi Zabrockiemu, bez pomocy którego doświadczenia nie byłyby tak interesujące 🙂 Eksperymentującym dzieciom asystowała pani Lidka.

A co robiliśmy?

  1. Na podstawie doświadczeń z sokiem z czerwonej kapusty nauczyliśmy się, co to kwasy i zasady.
  2. Wykrywaliśmy ukryty dwutlenek węgla w sodzie oczyszczonej (węglan sodu).
  3. Obserwowaliśmy efekt Tyndalla.
  4. Poznaliśmy zjawisko napięcia powierzchniowego w prostym eksperymencie z wodą, pieprzem i detergentem.
  5. Obserwowaliśmy, jak wydzielający się wegiel (podrzewanie nad płomieniem)  powoduje ciemnobrązowe zabarwienie papieru na rysunkach namalowanych octem i cytryną.

6. Wysiewaliśmy bakterie z naszych rączek, uszek i nosków na specjalnie przygotowanych płytkach z pożywka. Płytki zostały umieszczone w inkubatorze i na efekty musimy poczekać kilka dni…

Bardzo pracowity dzień zakończylismy na boisku i placu zabaw rozgrywką piłki nożnej, pokazem tanców indiańskich oraz torem przeszkód.

Trzeci dzień kolonii jesiennych uważamy za UDANY!!!!