Historia wrocławskich krasnali, klasa II

 

Dobrze złożyło się, że naszym partnerem w projekcie “Nasze miasto-nasze gniazdo”  okazała się szkoła z okolic Wrocławia. Wiele pytań, które przysłały nam dzieci z Łagiewnik, dotyczyło właśnie tego pięknego miasta. Mieliśmy zapoznać się z ta historyczną  stolicą Dolnego Śląska nieco później, ale zrobiliśmy to właśnie teraz.

Samo przygotowanie odpowiedzi na pytania dzieci z Polski wzbogaciło naszą wiedzę na temat tego rejonu bardzo mocno! Pytań było wiele i przez to prawie dokładnie poznaliśmy Wrocław.

  1. Dlaczego Wrocław nazywany bywa Wenecją Północy?

Wrocław położony jest nad rzeką Odrą i czterema jej dopływami, które wpadają do niej w granicach miasta. Dodatkowo miasto posiada wypełnioną stale wodą fosę miejską oraz rozbudowaną sieć kanałów, które wraz z rzekami tworzą tzw. wrocławski węzeł wodny. Na terenie miasta znajduje się ponad 20 wysp oraz ponad 130 mostów i kładek.

  1. Jak się nazywa najstarsza część Wrocławia i co się tam znajduje?

Najstarsza, zabytkowa część Wrocławia nazywa się Ostrów Tumski. Do najpiękniejszych zabytków Ostrowa Tumskiego zaliczamy: gotycką katedrę św. Jana Chrzciciela oraz kościół Świętego Krzyża. Znajdują się tam również: Kościół Św. Marcina, Muzeum Archidiecezjalne i ogród botaniczny. Jednym z najbardziej romantycznych miejsc Ostrowa Tumskiego jest Most Tumski zwany również Mostem Zakochanych.

  1. 3. Co to jest Panorama Racławicka i jakie ma wymiary?

To obraz olejny przedstawiajacy bitwę pod Racławicami.  Obraz byl malowany w latach 1893–1894 przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Wymiary:  długość 114 metrów oraz wysokość 15metrow.

  1. 4. We Wrocławiu mieści się jedna z najstarszych i największych polskich bibliotek. Została przeniesiona ze Lwowa. Jak się nazywa i co możemy w niej znaleźć?

Jest to Biblioteka Ossolineum. Rowniez polski instytut naukowy i kulturalny we Wrocławiu.  Mozemy tu znaleźć bogate zbiory biblioteczne, obejmujące ważne dla kultury polskiej starodruki (m.in. Mikołaja Kopernika z 1543 r. czy i Jana Kochanowskiego z 1586 r.) i rękopisy (m.in. rękopis Pana Tadeusza Adama Mickiewicza).

  1. We Wrocławiu można natknąć się na krasnoludki. Skąd się wzięły i co symbolizują?

Krasnoludki przybyły do Wrocławia na prośbę wystraszonych Wrocławian, którzy mieli dość psikusów  Chochlika Odrzańskiego.  Urwisa wystraszyły i w mieście już zostały. Do dziś.

Symbolizują  opór wobec reżimu, i chochlikowego i komunistycznego.

  1. Co to jest żużel i jak Wrocław jest z nim związany?

Sa to wyścigi motocyklowe na torach zbliżonych kształtem do owalu. Na żużlu zawodnicy ścigają się przez cztery okrążenia.

Wrocław przez wiele lat stanowił serce polskiego żużla.

  1. We Wrocławiu krąży legenda o Psim Polu. Czego dotyczy?

W 1109 r. rozegrała się bitwa pomiędzy wojskami polskimi i niemieckimi. Dobrze uzbrojeni i liczebniejsi Niemcy dotarli pod Wrocław, licząc na rozstrzygnięcie trwającej już od dłuższego czasu wojny. Losy bitwy potoczyły się jednak inaczej, niż się spodziewano. W otwartym boju największa potęga ówczesnej Europy została pokonana, a na polu walki pozostały setki ciał niemieckich żołnierzy. Legenda głosi, że po bitwie na polu zaczęły gromadzić się bezpańskie psy, które zrobiły sobie straszliwą ucztę ze szczątków poległych ludzi. Od tamtej pory tereny te nazywano Psim Polem.

  1. Jaki klub piłkarski można obejrzeć we Wrocławiu? Jakie odniósł sukcesy?

Śląsk Wrocław – polski klub piłkarski. Dwukrotny mistrz Polski , trzykrotny wicemistrz Polski , dwukrotny zdobywca Pucharu Polski , dwukrotny zdobywca Superpucharu Polski oraz zdobywca Pucharu Ekstraklasy (2009).

  1. Co to jest Hala Stulecia? Dlaczego została zbudowana?

Jest to hala widowiskowo-sportowa, wzniesiona w latach 1911–1913 w stylu ekspresjonistycznym. Zbudowana w setną rocznicą wydania we Wrocławiu odezwy “Do mojego ludu” z 17 marca 1813 roku, wzywającej do powszechnego oporu przeciwko Napoleonowi Bonaparte. Rocznicę postanowiono uczcić odpowiednio wielką wystawą, prezentującą historię i gospodarczy dorobek Śląska.

  1. Jak wielki lekarz, Alois Alzheimer, był związany z Wrocławiem? Z czego znana jest ta osoba?

Alois Alzheimer  – niemiecki lekarz psychiatra i neuropatolog, profesor psychiatrii Uniwersytetu Wrocławskiego. Jako pierwszy opisał objawy choroby zwanej dziś chorobą Alzheimera. W 1912 roku jako profesor zwyczajny został kierownikiem Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Wrocławskiego i dyrektorem kliniki psychiatrycznej.

 Bliżej zatrzymaliśmy się przy HISTORII WROCŁAWSKICH KRASNALI. Poznaliśmy legendę o Chochliku Odrzańskim oraz tajemne podziemne życie wrocławskich małych ludzików. Wiemy już, dlaczego w samym mieście jest az 300 figurek uroczych krasnoludków i dlaczego wciąż ich przybywa….

 
 

*** Polska Szkoła w Leuven MAŁA DASKALIA – informacje | zapisy | kontakt ***