Historia Jasełek Polskich w Leuven

Żłóbek

A lulajże nam, lulaj, różana nadziejo!

Serca wokół płonące złocą się i śmieją.

Klęczy wołek i osiołek,

W gwiazdach buja się aniołek,

Gloria! Gloria! Gloria in excelsis Deo!

                             -Bronislawa Ostrowska-

        Okres Świąt Bożego Narodzenia oraz pierwsze dni Nowego Roku nieodłącznie kojarzą się nam z tradycyjnymi jasełkami umieszczonymi w scenerii ubogiego żłóbka w przystrojonym świątecznie i zaśnieżonym kościele.

Gdzie w ogóle narodziły się jasełka? Tradycja jasełek znana jest od wieków, a zapoczątkował ją w 1223 roku św. Franciszek z Asyżu. Wtedy właśnie po raz pierwszy wystawiono we Włoszech widowisko o tematyce związanej z Bożym Narodzeniem, w którym brali udział ludzie i zwierzęta (misterie franciszkańskie).  Ich treścią była historia narodzenia Jezusa w Betlejem i spisku Heroda.  Zwyczaj przedstawień bożonarodzeniowych przywędrował z Włoch do Polski w XVI wieku, od kiedy jasełka stały się charakterystycznym elementem słowiańskiego folkloru. Nazwa jasełek wywodzi się od staropolskiego słowa jasło, oznaczającego żłób.

       Tradycja wystawiania takich widowisk szczególnie mocno zakorzeniona jest w kulturze polskiej. Bardzo lubimy celebrować te wyjątkowe dni w roku. To czas niezwykły, czas integracji społecznej i pielęgnacji tradycji. Własnie dlatego Centrum Kultury i Języka Polskiego w Leuven “Daskalia” już od początku swojej działalności, tak intensywnie angażowało się w przygotowanie przedstawień bożonarodzeniowych.

Polska Szkoła i Przedszkole Mała Daskalia pierwsze jasełka w Leuven wystawiała 4 lat temu, 7 grudnia 2014 roku w kościele Ter Bank w Heverlee. Dzieci przebrane za urocze aniołki i postacie z biblijnych opowieści wesoło wyśpiewywały polskie kolędy oraz prezentowały sceny z betlejemskiej szopki.

http://daskalia.eu/koncert-bozonarodzeniowy-dzieci-dzieciom-daskalia-2014/

Dawna tradycja polska nakazywała, by okres przedstawiania jasełek rozpoczynał się dopiero na św. Szczepana, czyli w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia. Kolejne nasze  widowisko miało więc miejsce 10 stycznia 2016 roku. Rodzice, znajomi, entuzjaści kolędowania i wspólnego przebywania zgromadzili się , podobnie jak rok wcześniej, w kościele Ter Bank w Heverlee.

http://daskalia-szkola.blogspot.be/search?updated-max=2016-01-18T03:00:00-08:00&max-results=7&start=31&by-date=false

Rok później, w nastroju radosnego oczekiwania, przedszkolaki i uczniowie Małej Daskalii rozpoczęli Adwent przedstawieniem jasełkowym zatytułowanym  “Z pokłonem u żłóbka”.  Tym razem dzieci zaprosiły na jasełka najbliższych i wszystkich gości do Kościoła Sint Lambertus w Heverlee. 4 grudnia 2016 roku, po mszy świętej z udziałem tutejszej Polonii, mali aktorzy  zaprezentowali przepiękna historię ubogiego pastuszka i rozbójnika, którzy wspólnie z Aniołami, Pasterzami, Królami i grupą małych dzieci zawędrowali do Betlejem. Przy ubogiej szopce, u stóp Maryi z malutkim Dziecięciem, złożyli wszystko, co mieli najcenniejsze i obwieścili całemu światu radosną nowinę!

http://daskalia-szkola.blogspot.be/search?updated-max=2017-10-02T08:41:00-07:00&max-results=7&start=1&by-date=false

Tegoroczne widowisko zatytułowane “Betlejemskie Narodzenie”  będzie wyjątkowe, bowiem po raz pierwszy,  obok małych aktorów na scenie, wystąpią również ich rodzice. Zapraszamy gorąco wszystkich do kościoła Sint Lambertus w Heverlee, 14 stycznia 2018 roku, na godzinę 14.00. Wysłuchajmy wszyscy przedstawienia, które poprzez klimat specyficznej mistyczności, daje możliwość uczestniczenia w tajemnicy Bożego Narodzenia.

         Jesteśmy niezwykle dumni z tego, że każdego roku nasze przedstawienia gromadzą rzesze Polaków zamieszkujących Leuven i okolice. I choć co roku zmieniają się aktorzy, muzycy uświetniający spektakl, miejsce spotkania- na jasełka przybywają chętnie rodzice dzieci, przyjaciele, znajomi i osoby pragnące pozostać choć przez chwilę w radosnym nastroju Świąt Bożonarodzeniowych osadzonych w polskim klimacie i wyśpiewanych najpiękniejszymi w świecie polskimi kolędami oraz pastorałkami. W taki sposób tworzymy historię… Historię polskich jasełek w Leuven.


Lidia Zabrocka

Nauczyciel w Polskiej Szkole i Przedszkolu „Mala Daskalia” w Leuven