Antyczni bogowie, teatr, igrzyska olimpijskie i nutella z daktyli -witamy w zachwycającej Grecji!

 

Czwarty dzień ferii w Szkole Mała Daskalia przeniósł nas w odległe, starożytne czasy. Okazało się, że mity o bogach i herosach są o wiele bardziej fascynujące niż niejedna bajka w telewizji!

Zeus, Herkules, Hades, Afrodyta i inni  wielcy bogowie otworzyli przed nami nieznany dotąd świat magicznych przygód. 🙂  Oglądnęliśmy też Mit o Syzyfie- strasznie biedaczkowi współczuliśmy- dobrze, że mamy ferie i nie musimy wnosić na górę ciężkich kamieni. 😉

Zafascynowały nas również opowieści i fragment filmu o Spartanach. Każdy z nas przez chwilę chciał się stać wielkim wojownikiem, któremu żaden wróg niestraszny!

Oprócz tego dowiedzieliśmy się wiele o teatrze greckim, o zabytkach, sztuce antycznej i kolorowej kuchni greckiej.

Postanowiliśmy wykonać wazy greckie na nasz współczesny sposób. Nie mieliśmy formy ani specjalnego pieca, bo te naczynia wypalano własnie w piecach, ale w naszym zasięgu był kolorowy papier, nożyczki, wycinanki i kredki. To nam w zupełności wystarczyło, by stworzyć małe dzieła sztuki. 🙂

Po ciężkiej, a przyjemnej pracy postanowiliśmy przygotować pyszną, a jakże nie inaczej- sałatkę grecką. 🙂 Kroiliśmy soczyste pomidory, ogórki, sałatę i oliwki.

Później przyszedł czas na Spartakiadę. Przenieśliśmy się na salę gimnastyczną, gdzie odbyły się zawody w bieganiu, skakaniu i w grę w piłkę nożną.

Po takiej dawce ruchu przyszedł czas na chwilę przyjemności. 🙂

Pani  Justyna pomogła nam wyczarować Nutellę z….. daktyli i kakao. Zdrową, bez dodatku cukru, a za to naprawdę pyszną.

Na sam koniec dnia, żeby się wyciszyć i nieco odpocząć, oglądnęliśmy piękną bajkę produkcji Disneya pt: Herkules.

Zresztą, zobaczcie wszystko  sami. 🙂

 

PS: Podajemy przepis na nutellę, to tylko chwila roboty. 🙂

Składniki:
– 100g daktyli suszonych
– 70ml mleka (zwykłe/sojowe)
– 20-25g kakao bez cukru
*opcjonalnie: można dodać tartych orzechów

Daktyle zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na całą noc bądź na co najmniej 30 minut (tyle wystarczy, jeśli mamy dobry blender, a nie chcemy za długo czekać). Daktyle odcedzamy, przekładamy do misy blendera, zalewamy mlekiem, zasypujemy kakao, dodajemy orzechy (o ile zdecydowaliśmy się na ich użycie) i miksujemy na najwyższych obrotach do czasu otrzymania jednolitej konsystencji kremu. Nie trzeba go dosładzać, gdyż daktyle same w sobie są bardzo słodkie. Jemy łyżeczką, na kanapce, z plackami, na cieście, w naleśniku, z chrupkami gryczanymi  lub w inny kreatywny sposób. Po przyrządzeniu trzymamy w lodówce nie dłużej niż 3 dni.

Smacznego. 🙂