Na łąkach bocianowa, 2016

12 marca, 2016 roku
 
 
We wsi Bocianowo…
Na lekcjach w ubiegłą sobotę nadal zajmowaliśmy się szeroko pojętym tematem : Wiosna w Polsce. Zajechaliśmy do wsi Bocianowo,  gdzie na każdym dachu i przy każdym kominie stoją bocianie  gniazda powoli zapełniające się powracającymi z dalekiej podróży gospodarzami.  Dowiedzieliśmy się, że w rodzinie bocianowej jest tak, że najpierw powraca Pan Bocian i szykuje gniazdo dla swojej Pani (gniazdo często jest zniszczone po długiej i srogiej zimie i należy się zająć jego renowacją na poważnie), która przylatuje z ciepłych stron nieco później. Hmm. 

Wiemy także, że z zachowania bocianów wróżono kiedyś pogodę. Jeżeli latały wysoko, miało to zwiastować wczesną wiosnę lub ładną pogodę, jeżeli nisko – późną wiosnę i brzydką pogodę.
Żyjący w pobliżu człowieka bocian znalazł się również w wielu przysłowiach:

Bociek jest! Wiosny wiest. (czyli staropolskie zwiastun)
Bocian na ogonie jaskółkę przynosi. (jaskółki zjawiają się w Polsce około 20 kwietnia)
Jak bocian przyleci, możecie wyjść na dwór dzieci!
Powiedziały jaskółki, że niedobre są spółki, powiedziały bociany, że niedobre są zmiany.
Na koniec wizyty w Bocianowie robiliśmy nasze własne papierowe boćki, które zadomowiły się w klasie na dobre i teraz tylko czekamy, kiedy i gdzie wybudują swoje gniazda…
 
 
 
Oprócz tego układałem z kolegami puzle i kolorowe domina z obrazkami wiosennymi. Przy okazji powtarzaliśmy nazwy wszystkich wiosennych kwiatków, wracających ptaszków, kolejnych miesięcy i pór roku.
 
 
Pisaliśmy także nowe literki i czytalismy swoje prace domowe z naklejkami. Dzieliliśmy wyrazy na sylaby, głoski i litery.
 
 
 
Lekcja minęła jak zwykle za szybko…