Dzień Ziemi, 2016

 
Największa część ostatniego spotkania w polskiej szkole (na lekcje przybyły do nas również najstarsze przedszkolaki) poświęciliśmy naszej planecie ZIEMI.
 
Pani Lidka opowiadała nam, że 22 kwietnia na całym świecie obchodzi się Dzień Ziemi. Dowiedzieliśmy się, że tego dnia organizowane są akcje, których celem jest promowanie postaw ekologicznych, czyli przyjaznych dla otaczającego nas środowiska naturalnego. Dlatego również i na naszej lekcji mówiliśmy bardzo dużo na temat zanieczyszczenia środowiska, ochrony przyrody i segregacji śmieci.
 
Przy okazji Pani opowiedziała nam również o dwóch pozostałych światowych akcjach dla naszej planety, które KONIECZNIE musimy zapisać w rodzinnych kalendarzach:
 
 1.   Godzina dla Ziemi – w ostatnią sobotę marca wyłączamy w naszych domach prąd na całą godzinę.
   2.    Sprzątanie Świata – w ostatni weekend września sprzątamy pobliskie parki, lasy oraz okolicę, w której mieszkamy.
 
Wiemy już także, że środowisko naturalne tworzą rośliny, zwierzęta, gleba, woda, powietrze, a także otaczające nas przedmioty i zjawiska
 
 
Środowisko naturalne jest zanieczyszczane i dewastowane przez rozwijąjacy się przemysł.
 




Co to jest ekologia?
Ekologia – mądre słowo,
a co znaczy? – powiedz sowo!
Sowa chwilę pomyślała,
i odpowiedź taką dała:
To nauka o zwierzakach,
lasach, rzekach, ludziach, ptakach.
Mówiąc krótko w paru zdaniach
o wzajemnych powiązaniach
między nimi, bo to wszystko
to jest nasze środowisko.
Masz je chronić i szanować!
-powiedziała mądra sowa. (…)

                                                                          – Danuta Klimkiewicz, Wiesław Drabik- 

Pani Lidka ogromnie starała się przekonać nas, iż każdy z nas może mieć swój udział w ochronie przyrody! Należy segregować śmieci, aby odzyskać do powtórnej produkcji takie surowce, jak papier, szkło, metal, plastik.  Trzeba dbać o to, by oszczędniej zużywać energię i wodę w domu, kupować jak najmniej przedmiotów wykonanych z tworzyw sztucznych.
 
Poznaliśmy nowe słowo – RECYKLING – i jego zielony, znany na całym świecie symbol. 
 
Okazało się, że dla wielu z nas nie jest on już taką wielką nowością. Prawie wszyscy z nas segregują też w domu śmieci, więc bez problemów uzupełnialiśmy przyniesione przez Panią różnokolorowe worki zużytymi przedmiotami i śmiećmi. Szybciutko i z wielkim zapałem oddzielaliśmy papiery do kartonu, plastiki i aluminium do niebieskiego  worka,  odpady organiczne do worka zielonego, a nawet umieściliśmy prawidłowo zużyte baterie w specjalnych malutkich opakowaniach, które zanosi się do sklepów. BRAWO!! Powiedzieliśmy, gdzie zwykle zanosi się szklane butelki i dokąd wywozimy popsute lodówki lub telewizory.
 
Pani kilkakrotnie podkreślała, że nasze śmieci nie znikną, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, dlatego tak ważne jest, aby ograniczać ich ilość! Oglądaliśmy tablicę z informacjami, jak długo rozkładają się śmieci. Cyfry były przerażające !! Wtedy chyba najbardziej do nas dotarło, że nasza kochana planeta ma naprawdę spore problemy! Otóż jak długo się rozkładają:
 
   1.      Plastikowa butelka – 1000 lat
   2.       Papierek po cukierku – 450 lat
   3.   Torebka foliowa – 400 lat
   4.   Puszka po konserwie – 10 lat
   5.   Papier – 6 miesięcy
 
 
Zrobiliśmy również nasz własny mały eksperyment:
do papierowych (a nie plastikowych!!) doniczek nasypaliśmy troszkę ziemi i do każdego wsadziliśmy inny rodzaj śmieci: kawałek szkła, plastiku, papieru i nadgryzionego jabłuszka. Zajrzymy tam za jakiś czas…


 

 

 

 

 

 

 



Przedszkolaki z kolorowymi dyplomami wróciły do siebie. 

 

 


My zaś z ciekawością oglądaliśmy zawartości naszych plecaków – ile rzeczy mamy z papieru? Ile z plastiku? Ile ze szkła? A pani Lidka pokazała nam swoje buty wyprodukowane z recyklingu!



W dalszej części spotkania poznaliśmy nowa głoskę CZ, cz. Jak zwykle pisaliśmy dużo w kolorowych arkuszach, uzupełnialiśmy nasz skrypt i dodatkowe ćwiczenia. Słuchaliśmy również przygód dzielnego kochanego zajączka SZARUSIA, który trafił pod opiekę dzielnej Reni. Wszystko to opisane jest w naszej nowej lekturze: ’Najmilsi”.

Zajrzęliśmy również do naszego klasowego ogródka. Ależ tam wszystko urosło!! Niezapominajki już chyba niebawem wybuchną kwieciem, a bazylia tak pachnie… Wszyscy w mig zrobili się głodni.
 
Ale pachnie!