Barwy ojczyste
Powiewa flaga,
gdy wiatr się zerwie.
A na tej fladze
biel jest i czerwień.
Czerwień – to miłość,
biel – serce czyste…
Piękne są nasze
barwy ojczyste.
-Czesław Janczarski-
Ostatnie lekcje w polskiej szkole przepełnione były wiedzą o Polsce i patriotyzmem. Z wielkim zaciekawieniem wysłuchałem historii o zawiłych i niełatwych losach naszej polskiej flagi oraz dowiedziałem się, co to jest konstytucja i do czego właściwie służy.
Wszystko to dlatego, iż 2 maja swoje święto miała polska flaga.
Z wielkim entuzjazmem powtarzaliśmy wszystko, co do tej pory nauczyliśmy się o Polsce. O jej położeniu, krajach sąsiadujących, o rzekach, górach i największych miastach. Opowiadaliśmy o naszych symbolach i barwach narodowych. Powtarzaliśmy nasz hymn narodowy oraz wyuczony na pamięć “Katechizm dziecka polskiego’’. Pani Lidka była zachwycona, że pamiętaliśmy aż tyle…
Wysłuchaliśmy również kilku podstawowych wiadomości o Święcie Konstytucji 3 Maja – a to była już dla nas mała nowość.
Dowiedzieliśmy się, że ta najważniejsza dla Polaków konstytucja została uchwalona własnie 3 maja 1791 roku. Była to pierwsza konstytucja w Europie, a druga na świecie. Co roku 3 maja uroczyście świętujemy kolejną rocznicę tego wydarzenia. Ten dzień to jedno z najważniejszych polskich świąt państwowych.
Pani wytłumaczyła nam również, czym właściwie jest konstytucja. Jest to zbiór najważniejszych praw obowiązujących w państwie. Z konstytucji można dowiedzieć się, kto jest głową państwa, jak jest zorganizowana władza i jakie są podstawowe prawa i obowiązki obywateli.
Przy części historycznej mówiliśmy o byłych i obecnej stolicy Polski. Przypominaliśmy sobie również historię powstania Gniezna i wędrówkę trzech strudzonych braci w poszukiwaniu nowch do zamieszkania ziem. Opowiada o tym oczywiście Legenda o Lechu, Czechu i Rusie. Dokładnie przerabialiśmy jej treść przy okazji święta 11 Listopada, ale do dziś potrafiliśmy odtworzyć losy pierwszych Słowian z najmniejszymi szczegółami. Ilustracje dotyczące legendy wklejaliśmy w odpowiednie ćwiczenia w skrypcie bez żadnych problemów.
W części literkowej poznaliśmy głoskę Ch, ch. Wysłuchaliśmy również kolejnej części naszej lektury o losach małego Janka w jagodowym lesie (“Na jagody’’).
A na koniec graliśmy w polskie gry planszowe. Najbardziej ekscytująca okazała się gra Polak Mały, gdzie podzieleni na dwie drużyny, z wielkim zapałem układaliśmy figurę naszego polskiego orła.
A to nasze poletko: