Dom i Mama, 2016

 
Dom
Cztery ściany, okna i dach,
i dym z komina.
I już? Nie. I światło,
gdy późna godzina.
I już? Nie. I stół,
i chleb na stole.
I książka.
I cień zadumy na czole.
I każda chwila najmniejsza,
smutna i wesoła.
I każda rzecz najdrobniejsza,
i wszystko dookoła:
ulica, słońce, powietrze,
las, niebo nad Wisłą,
tramwaje, lody, kino,
i wszystko, i wszystko!
I już? Nie,
i jeszcze – głos Matki.
Jej oczy. Jej ręce.
Bez niej dom – tylko ściany i dach.
I nic więcej.
-Stanislaw Szydłowski-
Sobotnie spotkanie w polskiej szkole w szczególny sposób poświęciliśmy naszym ukochanym mamom. A to dlatego, że już niebawem -26 maja-będą świętowały swój jedyny, wyjątkowy dzień w roku: Dzień Mamy. Święto jest piękne, ale my swoje mamy kochamy każdego dnia i na kolorowych, wyklejanych karteczkach  napisaliśmy im:
 
 
Oprócz kwiatowych kartek z życzeniami przygotowaliśmy dla nich również wyjątkowy upominek. Nasze roślinki (a dokładnie bazylię oraz niezapominajki), które zasialiśmy już wczesną wiosną w naszym klasowym kąciku przyrodniczym, podlewane regularnie i doglądane na każdym spotkaniu, osiągnęły już dość znaczne rozmiary i w zupełności nadawały się już do tego, aby je delikatnie porozdzielać i umieścic w nowych doniczkach. Tak też zrobiliśmy, a nowe doniczki ozdobiliśmy specjalnie dla naszych mam. 
 
W najbliższy czwartek podarujemy więc naszym drogim Mamom mały, pachnący bazylią i niezapominajkami prezencik.  Może przyda się w kuchni? A może stanie na słonecznym parapecie w salonie?….
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Na zajęciach czytaliśmy kolejne przygody zajączka Szarusia z naszej lektury. Uzupełnialiśmy ćwiczenia dotyczące tych opowiadań oraz malowaliśmy portrety zatroskanej Reni i jej podopiecznego.
Poznaliśmy aż dwie nowe głoski: DZ oraz Ch. Dużo pisaliśmy i czytaliśmy.
 
A w ostatniej części lekcji odwiedziła nas pani bibliotekarka z nowej, polskiej biblioteki w Leuven. 
 
 
 
Pani Klaudia opowiadała o książkach, ich powstawaniu, budowie. Mówiliśmy o zasadach prawidłowego korzystania z księgozbiorów bibliotecznych oraz o tym, jak należy z książką postępować.
 
 
 
Wizyta pani Klaudii była dużym urozmaiceniem naszych lekcji i podziękowaliśmy jej serdecznie wręczając kolorową kartkę z naszymi podpisami.