Polskie Parki Narodowe, 2016

Każdy wie, że w leśnej dziczy
etykieta też się liczy.
Kto się zna na tych zwyczajach,
mile jest widziany w gajach.
Kto ich nie zna, niechże słucha,
by wnet wyrósł nam na zucha.
Ważna rzecz – nie rzucaj śmieci,
bacz, by ognia nie rozniecić.
Zbieraj puszki i papierki,
nie niszcz ściółki, szanuj świerki
oraz wszystkie inne drzewa,
wszak ich urok nas olśniewa.
Gniazda, dziuple, lęgowiska
poobserwuj, nawet z bliska.
Lecz upomnę łobuziaków,
by nie płoszyć przy tym ptaków.
I ostatnia ważna rada –
krzyczeć w lesie nie wypada,
więc dla dobra wspólnej sprawy
nie wszczynajcie w lesie wrzawy.
 
Na ostatniej lekcji w polskiej szkole oj działo się, działo! Wędrowaliśmy szlakami 23 polskich parków narodowych. Nie dokładnie i tylko palcem po mapie, ale i tak bardzo nam sie podobała lekcja o ochronie przyrody w Polsce. Na część poświęconą parkom narodowym przyszły również do nas najstarsze przedszkolaki – i była to już ich ostatnia wizyta w naszej klasie w tym roku szkolnym. Od września zasiądą już w swoich ławkach jako wzorowe pierwszaki i zaczną prawdziwą, poważną edukację w naszej szkole.
 
 
Pani przygotowała dla nas przyrodniczą prezentację. Na kolorowych slajdach oglądaliśmy mapę Polski z rozmieszczonymi 23 parkami i zapoznaliśmy się z podstawowymi zasadami obowiązującymi na ich terenie.  Okazało się, że tak naprawdę – nie wolno tam robić niczego! Oprócz radosnego wędrowania wyznaczonymi szlakami lub ścieżkami dydaktycznymi wraz z przewodnikiem… To i tak dobrze. Puszcza żyje swoim życiem i sama sobie ze wszystkim poradzi!
 
 
 
Bardzo zainteresowaliśmy się kolorowymi znaczkami z chronionymi gatunkami zwierząt lub roślin – to logo, które posiada każdy park narodowy. 
 
 
Dowiedzieliśmy się, jaka jest różnica pomiędzy parkiem narodowym, rezerwatem  przyrody i parkiem krajobrazowym.  Oglądaliśmy fotografie przepięknych parków krajobrazowych Polski i filmiki nakręcone o świcie w Białowieży.
 
Tam koty żyją w lesie, na wolności! Tylko nie jest to ta odmiana najbardziej popularna w naszych domach, wylegująca się na sofach i kanapach. To dziki kot! A nazywa sie żbik.


 


Zapoznaliśmy się też  z uroczym rysiem, potężnymi żubrami, łosiem, batalionem, głuszcem i niedźwiadkiem. 
 
Wspólnie z przedszkolakami rozwiązywaliśmy przyrodnicze zagadki i quizy, a na koniec dzieci otrzymały dyplomy, zrobiły sobie ostatnie pamiątkowe zdjęcia i wróciły do sal przedszkolnych.
Przedszkolaki ze środy:

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Przedszkolaki z soboty:

 

 

 

 

My natomiast kończyliśmy naszą lekturę o Mamie Czarodziejce. Kreśliliśmy nową głoskę DZI oraz utrwalaliśmy nasze role na zbliżającą się akademię.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
A to nasze projekty okładki do czytanej lektury:

 

 

 

 

 

 

Na koniec przygotowaliśmy uroczą niespodziankę dla naszych mamuś – kolorowe karteczki z życzeniami oraz zasiane wcześniej krzaczki niezapomnajek. Przecież 26 maja nasze mamusie mają swoje święto!