Klasa I – Pierwszy dzień w szkole, 2016

 

KLASA 1


Żegnajcie góry, lasy,
morze i piękne jeziora,
wakacje się skończyły,
nadeszła nauki pora.


     Mamy już nowe książki,
   zeszyty i szkolne przybory,
   wypoczęci, na brąz opaleni,
   wracamy znowu do szkoły. 

                                                      Teresa Rutkowska
 

W piękne, słoneczne, wrześniowe popołudnie zaczęliśmy naukę w polskiej szkole. Większość zna już dokładnie miejsce i adres Małej Daskalii, gdyż chodziliśmy tu na zajęcia do grupy przedszkolnej. No, ale teraz to już CO INNEGO! 
Jesteśmy więc pierwszakami: mamy wielkie tornistry, siedzimy w ławkach, podnosimy paluszki i uczymy się polskiego alfabetu.

 Nasza klasa wygląda również nieco inaczej, niż sala przedszkolna. Jest tu wielka tablica (wow! wszyscy uwielbiamy na niej pisać!), mapy Polski na ścianach, kolorowe ścienne alfabety i specjalnie wyznaczone miejsce na nasze rękodzieła. Wisi też tabliczka z imieniem dyżurnego oraz nasz urodzinowy kalendarz.

Pierwsze spotkanie upłynęło nam bardzo radośnie i wciąż trochę wakacyjnie. Na początku dostaliśmy od Pani kolorowe skrypty, które będą naszym podręcznikiem i zeszytem. Jest w nich wszystko, czego powinniśmy nauczyć się w trakcie kolejnych 10-ciu miesięcy.
Dużą część lekcji zajęło nam wzajemne przedstawianie się i zapamiętaywanie naszych imion. Jest nas w tym roku bardzo dużo (az 15-scioro).

Potem opowiadaliśmy o swoich wakacjach, niezapomnianych przygodach oraz letnich historiach. Dyskutowaliśmy wspólnie na tematy: Dlaczego chcę się uczyć języka polskiego i Czy Polska to kraj, który kocham najbardziej?

Po przerwie jedzeniowej wyruszyliśmy wspólnie z drugoklasistami do pobliskiego parku. I tu rownież bawiliśmy się w kilka gier integracyjnych, a przez kolejne pół godzinki hasaliśmy po placu zabaw.
 
Drugie środowe spotkanie było już poważniejsze. Uczyliśmy się pisać i czytać dwie pierwsze literki: O oraz A. Wypełnialiśmy arkusze literkowe oraz odpowiednie ćwiczenia w naszym skrypcie. Czytaliśmy także naszą pierwszą lekturę „Jacek, Wacek i Pankracek” i dyskutowaliśmy na temat poprawnych i nagannych zachowań w szkole.
A w czasie przerwy utrwalaliśmy nową piosenkę i bawiliśmy się w gry, podczas których mogliśmy sprawniej zapamiętać imiona naszych nowych kolegów i koleżanek.

 

 
 
Ja chodzę już do szkoły,
do szkoły chodzisz ty,
będziemy czytać, pisać

i liczyć raz, dwa, trzy!