Klasa I – Polska, Polak i Ojczyzna

 
Ostatnie 2 tygodnie naszych spotkań upłynęło nam pod hasłem: Polska, Polak i ojczyzna.
 
 
 
 
 
 Odkrywaliśmy wspólnie nasz kraj i wszystkie nowe rzeczy, których o Polsce jeszcze nie wiedzieliśmy.  Gdzie leży, jakie ma ukształtownie powierzchni,  jaka jest duża i z czego słynie. Gdzie bierze początek największa rzeka w Polsce, jakie pasmo gór jest najwyższe, dokąd jeździmy na jeziora i nad jakim morzem leży Gdańsk? Odpowiedzi na te i wiele jeszcze innych pytań znaleźliśmy w naszych skryptach, na kolorowych mapach, prezentacji multimedialnej i w kolorowych albumach.
Nasza  (pusta do tej pory) mapa Polski powoli się zapełnia kolorowymi fotografiami miejsc, z których pochodzą nasi rodzice.  Pojawiły się zdjęcia Białegostoku, Brańska, Gdańska, Malborka, Brodnicy, Warszawy i Ostródy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
Na ostatnim spotkaniu czytaliśmy „Legendę o Piaście Kołodzieju”. Wydarzenia opisane w niej miały miejsce w czasach, kiedy Polski jeszcze nie było na mapie! 
 
 
 
Na kolorowych slajdach Pani przedstawiła nam króciutko historię pierwszych Słowian zamieszkujących okolice Kruszwicy i Gniezna, warunki, w jakich mieszkali i czym się zajmowali. Sama legenda opowiada o wielkiej gościnności Piasta Kołodzieja i jego żony Rzepichy, którzy na wielkiej uroczystości postrzyżyn swego syna Ziemowita zaprosili pod swój dach dwóch nieznanych wędrowców. Przybysze dokonali symbolicznego ścięcia kosmków włosów małego chlopca i tym samym – miał on już od tej pory przejść pod opiekę swojego ojca. Z uwagą wysłuchaliśmy historii, która działa się w ubogiej chacie Piasta i potem sami spróbowaliśmy ją odtworzyć w naszej klasie.  Był więc stół, jak na prawdziwej uczcie, zastawiony glinianymi i drewnianymi naczyniami, byli gospodarze: Pisat Kołodziej i Rzepicha, ich syn Ziemowit (z bujną peruką blond włosów), goście i dwaj wędrowcy, którzy dokonali obrzędu postrzyżyn. Wszystko było, jak trzeba! 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A zabawa przy tym jaka! Potem wyklejaliśmy w skryptach treść legendy z ilustracji ułożonych w odpowiedniej kolejności.
Znamy już kilka literek. Pisaliśmy i czytaliśmy: o, a, t, r.