Straganowa inscenizacja

Na lekcji pierwszoklasistów zrobiło się ostatnio bardzo jarzynowo… A to za sprawą tematów warzywno-owocowych oraz naszej straganowej inscenizacji.

 
 
 
Na pierwszej lekcji poznaliśmy nazwy wszystkich warzyw i owoców, które można dostać  w okolicy. Ze smakowaniem było różnie… Co ciekawe, największą popularnością cieszył się surowy pasternak, który zostal obgryziony do końca!
 
 
A że temat bardzo wdzięczny- wybraliśmy wiele różnych propozycji gier i zabaw zaproponowanych przez panią Lidke.  Oglądaliśmy kolorowe fotografie, warzywa kupione przez panią na rynku, bawiliśmy się w owocową ciuciubabkę i graliśmy w warzywne memo.Co to za warzywo???
 
 

 

 

 

 

 

 
I, najważniejsze, czytaliśmy wierszyk Brzechwy „Na straganie”. Po dokładnym zapoznaniu się ze wszystkimi warzywnymi bohaterami, pani przydzieliła nam role i w domu uczyliśmy się na pamięć swojej kwestii.  A na następnym spotkaniu zorganizowaliśmy sobie w klasie teatrzyk kukiełkowy.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na koniec przedstawienia- coś wesołego!

W tym samym czasie zaczęliśmy także swoją korespondencyjną przygodę z rówieśnikami ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Janusza Korczaka w Ostródzie. 
Naszą współpracę rozpoczęliśmy od wymiany prac plastycznych.  Każdy z nas namalował swego warzywnego bohatera i wraz z kolorowymi fotografiami klasy oraz kartkami bożonarodzeniowymi – wysłalismy nasze rękodzieła do Ostródy. Teraz z niecierpliwością czekamy na przesyłkę z Mazur…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W drugiej części naszego spotkania rozmawialiśmy o święcie 11 Listopada. 
 

Dlaczego odzyskanie niepodleglości świętujemy właśnie 11 listopada? Kto to był Marszałek Piłsudski? Wywieszone flagi, uroczysty przemarsz wojsk, przemówienie prezydenta przed Grobem Nieznanego Zołnierza.. wszystkie te tematy skrupulatnie omówiliśmy i obejrzeliśmy prezentację zatytułowaną: „Polska- moja ojczyzna”. A wcześniej króciutki filmik, w którym „Polak Mały” opowiadał o symbolach narodowych Polski – godle, fladze i naszym hymnie.  
Wspominał również o początkach powstania państwa polskiego, dlatego zapoznaliśmy się z Legendą o Lechu, Czechu i Rusie. 
 
 
 
Pani przeczytała nam tę piękna opowieść, a potem szukaliśmy na mapie pierwszej stolicy Polski – Gniezna. Wszyscy już zapamiętają na długo, skąd właśnie wzięła się nazwa tego miasta. 
 
 
To nasze ilustracje do legendy:
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Literki, które poznaliśmy do tej pory: o, a, m, t, r, p, k, d, e, j, l, s, i, f, g, u oraz w. To już sporo!